Πείραμα Ερατοσθένη 2022-23

Τη Δευτέρα 20/3/2022 από τις 11:30 έως τις 13:00 πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας, το πείραμα του Ερατοσθένη, που αναφέρεται στη μέτρηση της ακτίνας της γης.

Συμμετείχε η Β΄Λυκείου με τους καθηγητές ΠΕ04 Ζαφειριάδη Φώτη και Καρύδα Αλέξανδρο.

Δημιουργήθηκαν 5 ομάδες μαθητών που που χρησιμοποίησαν τις παρακάτω διατάξεις:

• 1η ομάδα: Κυλινδρικό ξύλο μήκους 295cm
  • 2η και 4η ομάδα: Μεταλλική ράβδο εργαστηρίου με βάση
  • 3η ομάδα: Βιβλίο εγκυκλοπαίδειας
  • 5η ομάδα: Νήμα στάθμης

H Δευτέρα  20/3/2023, ήταν εαρινή Ισημερία και οι ακτίνες του Ήλιου ήταν κάθετες στη περιοχή του Ισημερινού, την ώρα 12:33 το μεσημέρι. Το πείραμα πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα την ίδια ώρα στην πίσω αυλή του σχολείου.
(Στο παραπάνω σχήμα το σημείο του πειράματος (αυλή του σχολείου), παριστάνεται με το σημείο Α).

Εκεί οι μαθητές

• Τοποθέτησαν 5 διαφορετικές διατάξεις με γνωστό ύψος ΑΒ, κάθετα στην επιφάνεια της γης με τη βοήθεια αλφαδιών.
  • Από το τρίγωνο ΑΒΓ υπολόγισαν την γωνία θ. Αυτή η γωνία είναι και η επίκεντρη γωνία του τόξου ΑΔ.
  • Από το πρόγραμμα Google Earth, βρήκαν πόσο απέχει το σχολείο από τον Ισημερινό, δηλαδή την απόσταση ΑΔ (=4.562,97Km).
  •  Υπολόγισαν την περίμετρο του μεσημβρινού που περνάει από το σχολείο
    (Η επίκεντρη γωνία θ αντιστοιχεί σε μήκος τόξου ΑΔ και η επίκεντρη γωνία 360o αντιστοιχεί στην περίμετρο του μεσημβρινού)
  • Έπειτα υπολόγισαν την ακτίνα της.

Η κάθε ομάδα , υπολόγισε την γωνία φ, έπειτα το τόξο που αντιστοιχεί σε αυτή τη γωνία συμπλήρωσε το φύλλο εργασίας όπου φαίνεται η ακτίνα της γης που υπολόγισε η κάθε ομάδα.
Βρέθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

1η ομάδα (ξύλινο κοντάρι) : 6.242,21 km

2η ομάδα (μεταλλική ράβδο): 6.138,74 km

3η ομάδα (βιβλίο εγκυκλοπαίδειας): 6.154,33 km

4η ομάδα (μεταλλική ράβδο): 6.276,16 km

5η ομάδα (νήμα στάθμης) : 6.380,57 km.

Γνωρίζουμε ότι η ακτίνα της γης είναι ίση με 6.371Km και βλέπουμε ότι οι μετρήσεις των μαθητών είναι πολύ κοντά σε αυτή τη τιμή.