Πείραμα Ερατοσθένη 2013-14

Στο σχολείο μας την Παρασκευή 21/3/2014, πραγματοποιήσαμε το πείραμα του Ερατοσθένη, με τους μαθητές της Β΄ Λυκείου θετικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης. Ο στόχος του πειράματος ήταν να πάρουμε κάποιες μετρήσεις με τις οποίες να είναι δυνατή η μέτρηση της ακτίνας και της περιφέρειας της γης. (υπεύθυνος καθηγητής: Φ. Ζαφειριάδης)

• H ημέρα 21/3/2014, ήταν εαρινή Ισημερία και οι ακτίνες του Ήλιου ήταν κάθετες στη περιοχή του Ισημερινού, την ώρα 12:33 το πρωί. (το οποίο βρήκαμε από το πρόγραμμα  stellarium)
  • Στο παραπάνω σχήμα το σημείο του πειράματος (αυλή του σχολείου), παριστάνεται με το σημείο Α. Εκεί, τοποθετήσαμε ένα ραβδί ΑΒ μήκους 1m κάθετο στο δάπεδο της αυλής και μετρήσαμε την σκιά του ΑΓ. Από το ορθογώνιο τρίγωνο ΑΒΓ υπολογίσαμε την γωνία θ. Αυτή η γωνία είναι και η επίκεντρη γωνία του τόξου ΑΔ.
  • Από το πρόγραμμα Google Earth, βρήκαμε πόσο απέχει το σχολείο μας από τον Ισημερινό, δηλαδή την απόσταση ΑΔ.
  • Εάν θεωρήσουμε ότι η γη είναι μια σφαίρα, και ο μεσημβρινός που περνάει από το σχολείο μας είναι ένας κύκλος,  από το παραπάνω σχήμα βλέπουμε ότι η επίκεντρη γωνία θ αντιστοιχεί σε μήκος τόξου ΑΔ. Άρα για επίκεντρη γωνία 360o  μπορούμε να υπολογίσουμε την περιφέρεια του μεσημβρινού κι άρα την περιφέρεια της γης. Έπειτα μπορούμε να βρούμε την ακτίνα της.

Οι μετρήσεις μας

Παρακάτω φαίνονται μερικές φωτογραφίες από αυτή τη δραστηριότητα....